Czy najważniejsza przy wyborze mieszkania jest dla nas cena i lokalizacja?

Z badań wynika, że rośnie świadomość Polaków umiejscowienia w strukturze społecznej oraz ogólna zamożność społeczeństwa wobec czego wybór mieszkania jest jednocześnie swego rodzaju formą komunikatu: do czego aspirujemy i manifestem wobec świata swoich potrzeb i poglądów, przekazem: jak chcemy aby nas postrzegano i do czego dążymy.

Podobno najliczniejsza grupa nabywców nieruchomości wywodzi się z tzw. pokolenia Milenialsów.

KIM SĄ MILENIALSI?

Milenialsami nazywa się osoby, które urodziły się na przełomie lat 1980-1994. Są generacją przełomu kulturowego. Mówi się o nich pokolenie Y. Wychowani są w epoce wolnorynkowej i dostępności wszelkich dóbr konsumpcyjnych. Nie pamiętają “starych czasów”. Są bardziej przywiązani do stylu i komfortu życia niż do miejsca zamieszkania.

Obecnie grupa polskich Milenialsów liczy aż 11 milionów ludzi i stanowią aż połowę osób w wieku reprodukcyjnym, a za dekadę będą zajmować aż 75% stanowisk pracy.

Milenialsi lubią wydawać pieniądze i żyją według własnych wartości. Są aktywni w mediach społecznościowych. 90% z nich posiada konta na portalach typu Facebook, Twitter czy Instagram.

CZY MILENIALSI TO DOBRZY AMBASADORZY MAREK?

Millenialsi to NAJLEPSI AMBASADORZY MAREK – kiedy coś jest zgodne z ich stylem życia, chętnie rekomendują to i udostępniają swoim znajomym i rodzinie.

Uwielbiają nowinki technologiczne, które ułatwiają im codzienne czynności, w tym właśnie zakupy. Piszą recenzje produktów/usług w sieci i kierują się nimi przed podjęciem decyzji o kupnie. Właśnie to pokolenie najchętniej angażuje się w życie marek i z ochotą rekomenduje je innym.

Są kreatywni, pełni energii, skupieni na osiąganiu swoich celów, pozytywnie nastawieni do swojej przyszłości, ale też i roszczeniowi, krytyczni i odporni na informacje zwrotne. Nie przywiązują się do miejsca pracy. Idą tam, gdzie jest im dobrze, gdzie mają możliwość rozwoju, dobre relacje, gdzie otrzymują pochwały i czują wolność.

Charakteryzują się także wrażliwością na kwestie społeczne i środowisko naturalne.

JAKIE OCZEKIWANIA WOBEC RYNKU NIERUCHOMOŚCI MAJĄ MILENIALSI?

Jakie zatem mają oczekiwania wobec rynku nieruchomości? Wydaje mi się, że jasne i klarowne. Oczekują ciągłej interakcji, spersonalizowanej obsługi, mobilnego dostępu do informacji, elastyczności, ukierunkowania na ich potrzeby i wygody.

Żyją online wobec tego oferta na rynku nieruchomości musi być dobrze skomunikowana również w formie mobilnej. Są mistrzami researchu zatem szukając nieruchomości dla siebie będą zwracać uwagę na ogłoszenia wyróżniające się treścią oraz nieprzeciętnymi zdjęciami.

Ceniąc nowoczesność będą zwracać uwagę na fakt czy nieruchomość oferuje inteligentne rozwiązania technologiczne typu “smart”zaś doceniając wspólnotowość oraz kontakty towarzyskie (ideą Milenialsów jest być częścią czegoś większego) będą zwracać uwagę na możliwość kontaktów z lokalną społecznością, która powinna być dopasowana do nich światopoglądem, na infrastrukturę usług oraz na dobrze zorganizowaną i zaprojektowaną przestrzeń wspólną która da im możliwość prowadzenia udanego i zdrowego życia (np.restauracje ze zdrowym jedzeniem, tereny rekreacyjne itp.)

CO KUPUJĄ MILENIALSI?

Milenialsi nie kupują zatem produktów, ale styl życia. Produkt musi zapewnić pozytywne oświadczenia, wzbudzać zaufanie. Nieruchomość zarówno do kupienia czy do najmu musi w jakiś sposób być kompatybilna z ich stylem życia i bycia, być manifestacją dekalogu ich wartości.

Milenialsi są ostrożni w inwestowaniu gdyż ich tempo życia wymaga częstych zmian miejsca zamieszkania. Będą zatem bardziej zainteresowani w patrzeniu na nieruchomość jako na inwestycję, którą można z czasem odsprzedać lub wynająć i będą znacznie wpływać na wzrost zainteresowania na rynku najmem, gdyż będzie to częścią ich stylu życia, ludzi stawiających w pierwszej kolejności na rozwój, karierę, gromadzenie doświadczeń a nie na stabilizację.