Czy inwestowanie w stare kamienice się opłaca?
Inwestowanie w stare kamienice cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli mowa o tych położonych w centrach miast przy reprezentacyjnych ulicach. Stare kamienice mają niepowtarzalną wartość historyczną i niebanalną architekturę min. ze względu na ponadprzeciętną wysokość, która daje możliwości zwiększenia powierzchni. Takie przestrzenie nadają się świetnie pod wynajem dla klientów indywidualnych jak i do celów komercyjnych zatem ich potencjał jest bardzo duży a spodziewana stopa zwrotu z inwestycji wyższa niż w przypadku innych instrumentów finansowych jak np. lokat bankowych. Istnieje jednak pewne większe ryzyko wpisane w taką inwestycję. Generalny remont może wiązać się z ogromnymi nakładami finansowymi, budynek może być wpisany na listę zabytków i być pod opieką konserwatora lub niespodziewanie ktoś może zgłosić roszczenia do własności jak miało to miejsce w wielu przypadkach chociażby w Warszawie- zatem ważne jest skrupulatne przebadanie struktury własnościowej gruntu pod kamienicą i samego budynku zanim zdecydujemy się na zakup.
Czego oczekują inwestorzy nieruchomości?
Inwestorzy poszukują lokali o bardziej pewnym statusie, takich, które na pewno znajdą najemców. Szukają stabilnych stóp zwrotu z inwestycji. To właśnie oferują mieszkania w starych kamienicach, które wyróżniają się świetnym położeniem oraz niepowtarzalnym klimatem za które najemcy są w stanie słono zapłacić.
Generalnie wartość wyremontowanego mieszkania w kamienicy znacząco rośnie w porównaniu z wyremontowanym mieszkaniem w nie-kamienicy. Odnotowywuje się wzrost wartości nawet o kilkadziesiąt procent. Niebanalnie wyremontowane wnętrze nabiera jeszcze bardziej prestiżowego charakteru, a jeśli w dodatku cechuje je atrakcyjna lokalizacja to mamy znakomity produkt inwestycyjny.
Kuszące? Zapewne tak, ale musimy liczyć się z ryzykiem, że inwestycja zanim zacznie przynosić spodziewane zyski pochłonie znaczne nakłady związane z kosztami renowacji np. wynikającymi z bardzo złego stanu technicznego całego budynku. Stare mury potrafią kryć niejedną tajemnicę, którą dopiero zaczniemy poznawać na etapie remontu. Rozwiązaniem może się okazać zakup mieszkania w zrewitalizowanej starej kamienicy. Cena za metr kwadratowy będzie oczywiście znacznie wyższa niż w przypadku mieszkania w budynku do całkowitego remontu, ale zminimalizujemy ilość przykrych niespodzianek związanych z niespodziewanymi wydatkami na etapie renowacji i nadal możemy liczyć na wysokie przychody z wynajmu.
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w starej kamienicy?
Warto sprawdzić, czy jest zainstalowane ogrzewanie? Jaki jest stan instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Dodatkowo kamienice są często wpisane na listę zabytków i pozostają pod opieką konserwatora zabytków. W takim przypadku potrzebna jest jego zgoda na wszelkie prace remontowe. Problematyczne mogą się okazać kwestie własnościowe i związane z tym np. ponoszenie kosztów remontu przez współmieszkańców. Musimy dokładnie wszystko to sprawdzić, aby z pozoru lukratywna inwestycja nie okazała się nietrafiona.
Inicjatywa „Drugie Życie Budynków”
Z opracowanego w 2018 roku na zlecenie inicjatywy Drugie Życie Budynków raportu „Rewitalizacje i modernizacje w Polsce” wynika, że w latach 2014-2020 gminy przeznaczą na remonty budynków łącznie 25 mld zł. Liczbę obiektów przeznaczonych do rewitalizacji oferowanych do sprzedaży przez różnego rodzaju instytucje i firmy szacuje się na ponad 900. Starych kamienic, nadających się do rewitalizacji czy już remontowanych, nie brakuje.
W Warszawie obfituje w nie np. Stara Praga. Dzielnica, która od kilku lat cieszy się wzrastającą popularnością, zyskuje nowe życie pod wieloma względami. Odnawiane są budynki, powstają ciekawe koncepty (Kampus Google, Port Praski), kwitnie tam życie towarzyskie oraz kulturalne, powstają nietuzinkowe restauracje. Obecnie można tam jeszcze znaleźć lokale w starych, niewyremontowanych lub częściowo wyremontowanych kamienicach w całkiem atrakcyjnej cenie. Analitycy przewidują, że ceny mieszkań w tamtym rejonie w ciągu kilku lat pójdą znacząco w górę.
Raport: Rewitalizacje i modernizacje – już dostępny
Pierwszy w Polsce raport całościowo pokazujący tematykę rewitalizacji i modernizacji wydany został przez Inicjatywę DRUGIE ŻYCIE BUDYNKÓW.
Dokument to 87 stron merytorycznej wiedzy o projektach rewitalizacyjnych i modernizacjach w Polsce i za granicą. Tematyka zarówno związana z rewitalizacją miast, jak odnawianiem i unowocześnianiem budynków.
Co zawiera raport?
W bezpłatnej wersji skróconej
- Wyjaśnienia czym jest rewitalizacja w rozumieniu ustawowym, ale także jak procesy rewitalizacji uzupełniają inwestycje deweloperów
- Informacje o programach rewitalizacji w największych polskich miastach m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu
- Wielkość nakładów na rewitalizacje finansowane ze środków publicznych
- Wyzwania prawne w procesie rewitalizacji prowadzonych przez podmioty prywatne
- Rynek biurowy w kontekście drugiego życia budynków – budynki zabytkowe, i starzenie się współczesnej powierzchni biurowej
- Przykłady pozytywnego połączenia rewitalizacji realizowanych przez samorząd z działaniami prywatnych podmiotów na przykładzie warszawskich dzielnicy Praga
- Wyzwania techniczne w rewitalizacji budynków
- Ile budynków czeka na „drugie życie” – wielkość rynku nieruchomości dedykowanych do odnowienia
- Marketing silnym elementem w procesie rewitalizacji i modernizacji – dlaczego?