O czym należy pamiętać gdy robimy zdjęcia nieruchomości na sprzedaż lub pod wynajem? Jak fotografować małe pomieszczenia? O tym i o kilku innych rzeczach dowiecie się z tego wpisu. Zapraszam!
1. Jakie pomieszczenia fotografują się najłatwiej?
Przede wszystkim duże, gdzie okna są na dwie strony świata czyli na południe i na północ. Kiedy kontrast wewnątrz jest niski, oznacza to, że natężenie światła wewnątrz i na zewnątrz jest podobne, wówczas okna „nie przepalają się„. Dobrze fotografuje się też wnętrza w których jedna ze ścian wykonana jest z jednej strony ze szkła lub w takich, gdzie blaty odbijają światło lub takie gdzie wszystko jest dobrze naświetlone.
2. Przy jakim świetle fotografuje się najlepiej nieruchomości?
Przy świetle naturalnym, jeśli jest ono wystarczające.
3. Jakie wnętrza nieruchomości fotografuje się najtrudniej?
Stare mieszkania z ciężkimi, ciemnymi meblami, z ciemnymi ścianami i zasłoniętymi firankami lub zasłonami. Pomieszczenia pełne bibelotów.
4. Jak fotografować małe pomieszczenia nieruchomości?
Tutaj liczy się sprzęt i obiektyw szerokokątny, który pozwoli ująć w kadrze całe pomieszczenie. Amatorski sprzęt uniemożliwi nam zrobienie całościowych zdjęć malutkiej przestrzeni w jednym ujęciu, jest to technicznie niemożliwe.
5.Czy możemy zrobić dobre zdjęcia zwykłym smartfonem?
Jest to wykonalne, ale zależy od ilości światła we wnętrzu. Najlepszy efekt osiągniemy jeśli do pomieszczenia wpada światło dzienne, a przestrzeń jest wystarczająco duża, pomaga jeśli mieszkanie ma okna na więcej niż jedną stronę świata.
6. Co jest najważniejsze w fotografii wnętrz?
Piony. Kiedy fotografujemy pokój to nie robimy tego z pozycji stojącej czyli z pozycji Oglądającego tylko powinniśmy lekko przykucnąć , a nawet usiąść, aby wszystkie piony, czyli te kąty przy ścianach były faktycznie z góry na dół pionowe. Nawet jeśli w pomieszczeniu będzie panował lekki nieporządek to zachowanie pionów ogarnie lekko ten chaos.
7.Czy fotografia wnętrz zawsze wymaga lampy zewnętrznej?
Jeśli nie mamy lampy to sugerowałabym nierobienie zdjęć skierowanych w stronę okien.
A teraz do dzieła i zastosuj te rady w praktyce!