To co mam dziś Tobie do przekazania to szalenie istotne informacje, które mogą mieć decydujący wpływ na szybkość sprzedaży mieszkania. Rzecz tyczy się prawidłowego oszacowania ofertowej ceny sprzedaży mieszkania tak aby nie była nadmiernie zawyżona i w miarę możliwości adekwatna rynkowa. Oczywiście możesz uznać, że Twoje oczekiwania cenowe mogą być znacznie wyższe od cen rynkowych, bo masz świetny produkt wart swej ceny, ale na pewno warto zdawać sobie sprawę i wiedzieć ile Twoje mieszkanie naprawdę jest warte zanim wystawisz je na na sprzedaż. Wiedza ta pozwoli Ci zachować obiektywizm jeśli ktoś złoży Ci ofertę kupna znacznie poniżej ceny ofertowej i zamiast od razu taką ofertę odrzucić będziesz świadom czy odpowiada ona realnej sytuacji na rynku nieruchomości. Wiedza zmienia punkt widzenia i urealnia oczekiwania!

5 pomysłów jak oszacować cenę mieszkania na sprzedaż. Szybkość sprzedaży mieszkania a cena ofertowa.

  1.  znajdź informacje o cenach transakcyjnych w Twojej okolicy na specjalnie do tego dedykowanych portalach. Portale te zbierają informacje o cenach transakcyjnych (a nie ofertowych) na podstawie aktów notarialnych. Usługa jest odpłatna, ale wydatek niewielki.  Zawęź poszukiwania do Twojej bezpośredniej okolicy oraz do podobnego wieku czy podobnego standardu budynku. Nie ma sensu porównywać ceny mieszkania w apartamentowcu do ceny mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Rada jak ja to robię: jeśli udaje mi się pozyskać adresy  sprzedanych mieszkań to aby wiedzieć czy chociaż budynek w którym znajdowało się mieszkanie był w podobnym standardzie do mojego to odwiedzam google maps i przechadzam się po uliczkach oglądając budynki z zewnątrz. Niestety nie jesteśmy w stanie obejrzeć mieszkania w środku chyba, że dotrzemy do archiwalnego ogłoszenia danego mieszkania na sprzedaż, ale jest to w większości przypadków niewykonalne.
  2. wejdź na portale ogłoszeniowe i zapoznaj się z cenami ofertowymi w okolicy, nałóż na wyszukiwania filtry tzn. weź pod uwagę mieszkania o podobnym metrażu, wieku budynku i stanu umeblowania. Nie sugeruj się jednak zbytnio tymi cenami gdyż najczęściej ceny wyrażają oczekiwania Klientów a nie ceny transakcyjne. Jeśli chcesz urealnić spodziewaną cenę transakcyjną to zmniejsz ją o 7-15% wobec ceny ofertowej.
  3. znajdź dobrego rzeczoznawcę majątkowego z polecenia, który wykona odpłatnie wycenę nieruchomości. Taka osoba posiada wymagane uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych. Rzeczoznawca jest w stanie w wyniku wyceny określić wartość rynkową nieruchomości. Minus takiej usługi jest, że brane są pod uwagę przy wycenie ceny transakcyjne z okolicy oraz stan techniczny Twojej nieruchomości jednak nieruchomość nieruchomości nie równa. Na atrakcyjność rynkową mieszkania wpływa niestety wiele czynników niezmierzalnych operatem szacunkowym jak chociażby trendy, moda, obecne oczekiwania Kupujących.
  4. nawiąż współpracę z zaufanym i polecanym doradcą d/s nieruchomości przez którego ręce przewinęło się wiele transakcji. Taka osoba ma dostęp do baz danych przeprowadzonych transakcji nawet w obrębie swojej agencji, ponad to dysponuje doświadczeniem( wie co jest w cenie, czego oczekują na rynku Klienci, jak podkręcić cenę nieruchomości budując taką ofertę, która wzbudzi zainteresowanie.  Taka osoba potrafi też urealnić Twoje oczekiwania cenowe i doradzić adekwatne rozwiązania.
  5. skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę Ci w sprzedaży Twojej nieruchomości i oszacowaniu jej ceny ofertowej dostępnymi środkami. Prowadzę również konsultacje online zatem lokalizacja Twojej nieruchomości nie ma większego znaczenia. W dobie skype, google maps, aplikacji mobilnych taka usługa doradcza  jest nie tylko lokalna! Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu ze mną.