Jak przygotować się do sesji zdjęciowej nieruchomości? O czym należy wiedzieć lub pamiętać?

Zawsze będę powtarzać moim Klientom, że dobre, profesjonalne i zachęcające zdjęcia nieruchomości to podstawa oferty sprzedaży/ wynajmu.

Naprawdę warto w tej kwestii nie szczędzić naszych wysiłków, bo efekt może nas wprawić w zdumienie.

Jest ogromna różnica w odbiorze pomiędzy zdjęciami amatorskimi a profesjonalnymi.

Po co nam profesjonalne zdjęcia nieruchomości? Amatorskie nie wystarczą? A gdzie potencjalny Kupujący szuka ofert sprzedaży/ najmu nieruchomości? Odpowiedź jest krótka: w sieci.

To zdjęcia w pierwszej kolejności decydują czy oferta przykuje naszą uwagę i zachęci nas do kliknięcia i przejrzenia treści ogłoszenia.

Dobrze, zatem umówmy się, że zdecydowaliśmy się na profesjonalne zdjęcia, które zrobi nam fotograf wnętrz, znajomy fotograf lub może my umiemy i wiemy jak zrobić fantastyczne zdjęcia……i co dalej? 

Jak przygotować nieruchomość do sesji, aby pokazać jej zalety i atrybuty?

Zebrałam dla Was kilkanaście porad, które uczynią cały ten proces łatwiejszym.

Generalnie chodzi nam o to, aby nasze mieszkanie na zdjęciach prezentowało się możliwie najkorzystniej.

Chcemy pokazać przestrzeń, zalety oraz potencjał nieruchomości.

Przygotujmy się zatem na wizytę fotografa jak na wizytę ważnego członka rodziny lub przyjaciół np. z okazji naszych urodzin. Przed taką wizytą z reguły nie szczędzimy wysiłków, aby przestrzeń wokół nas prezentowała się jak najkorzystniej. Dobrze, więc od czego zaczynamy?

Oto moje 19 porad dla Ciebie jak przygotować nieruchomość do sesji zdjęciowej:

 1.Solidnie posprzątaj. Zwróć uwagę, aby wszelkie powierzchnie szklane lub błyszczące były pozbawione smug i       zacieków (min. lustra, blaty, armatura, okna, posadzka, podłogi).

 2.Jeśli Twoje mieszkanie ma balkon, taras, loggię to starannie posprzątaj również tam, nawet jeśli na co dzień nie używasz tych pomieszczeń. Dla wielu Kupujących/ Najemców balkon/taras/ loggia to niezaprzeczalny atut nieruchomości i warto go wyeksponować na zdjęciach.

3.Pochowaj wszelkie zbędne rzeczy i akcesoria: odkurzacz, deskę do prasowania, suszarkę do ubrań, wiadro z mopem, piloty od telewizora, wystające kable, ubrania, buty.

4.Pozdejmuj ze ścian wszelkie osobiste pamiątki na których widniejesz Ty lub Twoja rodzina (w końcu zdjęcia nieruchomości trafią do sieci).

5.Pochowaj wszelkie drogocenne przedmioty, które wolałbyś nie pokazywać na zdjęciach w sieci min. wartościowe obrazy. Jeśli zaś drogocenne rzeczy mają podkreślić prestiż nieruchomości to wyeksponuj je na zdjęciach.

6.Z łazienki usuń wszelkie kosmetyki oraz chemię gospodarczą, zostaw tylko ozdobne karafki perfum lub elementy dekoracyjne. Zamknij deskę klozetową. Powieś czyste i wyprasowane ręczniki.

7. Z blatów kuchennych usuń chemię gospodarczą i wszystko to co nie powinno znaleźć się w kadrze.

8. Zwiń rolety oraz żaluzje, aby wpuścić jak najwięcej naturalnego światła na potrzeby sesji zdjęciowej nieruchomości.

9. Jeśli widok z okna jest atutem to zsuń na boki firanki, zsuń na boki zasłony.

10. Pochowaj stare gazety, magazyny oraz bibeloty, które mogłyby wizualnie zagracić przestrzeń.

11. Uprzątnij blaty biurek oraz stołów.

12.W przypadku domów/segmentów/bliźniaków należy posprzątać teren otaczający nieruchomość: zgrabić liście, skosić trawnik, pousuwać puste doniczki, narzędzia ogrodowe, itp. elementy, które nie powinny znaleźć się w kadrze.

13.Postaraj się, aby wnętrze wyglądało na przytulne. Pomogą ci w tym akcesoria dekoracyjne takie jak poduszki dekoracyjne na sofę lub łóżko w sypialni.

14.Dodaj w pomieszczeniach akcent naturalnej zieleni w formie roślin doniczkowych. Jeśli zupełnie nie masz ręki do dbania o rośliny to kup tzw. fejki czyli sztuczne rośliny, ale pod warunkiem, że będą się prezentować gustownie. Osobom nie lubiącym pielęgnacji roślin doniczkowych polecam mniej wymagające a bardzo ostatnio modne sukulenty. Wystarczy podlać raz w tygodniu ( zieleń wprowadza do wnętrz życie i ożywia wizualnie przestrzeń.

15.Umieść w wazonach świeże kwiaty w intensywnych barwach. Kwiaty zawsze dodają elegancji każdemu wnętrzu i cieszą oko.

16.W salonie/ kuchni poukładaj na paterze/ dużym talerzu czy misce owoce lub warzywa.

Wszystko co świeże, kolorowe, soczyste przekłada się na pozytywny wizualny odbiór pomieszczenia zatem w sesji zdjęciowej odgrywa ważną rolę.

17.Nie musisz pokazywać wszystkich pomieszczeń na zdjęciach, ale ważne jest aby zdjęcia oddawały to co najważniejsze, prezentowały potencjał nieruchomości, informowały oglądającego czego może się spodziewać i przekonały go do skontaktowania się z ogłoszeniodawcą.

18.Umów się na sesję zdjęciową za dnia, ważne jest naturalne światło. Ważna jest też ekspozycja pomieszczeń. Zorganizuj sesję wtedy kiedy w mieszkaniu jest najwięcej światła i kiedy po prostu prezentuje się najlepiej. Jeśli w salonie masz słońce tylko do 12.00, a potem pomieszczenie robi się dość ciemne to nie umawiaj się na sesję na popołudnie czy wieczór.

19.Zamów zrobienie kilku zdjęć poza mieszkaniem: okolica, fasada budynku, klatka schodowa, winda, garaż czy miejsce postojowe. Jakakolwiek zaleta nieruchomości, która nie jest samym mieszkaniem, a która mówi o nieruchomości coś ważnego jest warta uwiecznienia na zdjęciach.

Mam nadzieję, że te 19 rad okaże się dla Ciebie przydatne. Powodzenia!

Może zainteresuje Cię  również artykuł o tym jak skutecznie sprzedać mieszkanie: https://perfecthomeconcept.com/jak-skutecznie-sprzedac-mieszkanie/